Péče o Americkou akitu

Psi plemene americká akita jsou nenároční na ubytování a stravu. Nejlépe se jim daří na větším oploceném pozemku. Díky své dvojité (tzv. patrové) srsti výborně snáší zimu, za předpokladu dostatečného stínu a čerstvé vody snesou i horké počasí. Jako velmi čistotné psy je možné je chovat i v domě.
Ke krmení je nejlépe použít kvalitní suchou granulovanou stravu, v níž jsou bílkoviny převážně z masa, kostí a ryb. Příliš se nedoporučuje strava založená na bílkovinách ze sóji, která bývá obsahem levnějších druhů granulí. Pro krmení štěňat je vhodné používat speciální granule pro štěňata s vyšším obsahem bílkovin - je nutno dodržovat doporučenou krmnou dávku. Zkrmování většího množství ve snaze o co nejrychlejší růst psa (u tohoto plemene je velikost a zejména mohutnost charakteristickým znakem), může vést k tomu,že rychlému růstu nestačí odpovídající vývin kostí a šlach, což u disponovaných jedinců může vést až k dysplazii kloubů. Na stravu pro dospělé psy je vhodné přejít ve věku 8-10 měsíců, evt. dle doporučení veterináře.

Máme-li popsat povahu americké akity, pak lze toto plemeno popsat jako důstojné, odvážné, inteligentní, přátelské, věrné a své rodině oddané psy, ostražité a rezervované vůči cizím. AA je schopná se adaptovat na mnoho různých situací, může být vynikajícím hlídacím psem (typické je, že neštěká zbytečně, pokud k tomu nemá vážný důvod), je také vhodným rodinným psem. Vzhledem k odvážné a dominantní povaze a značné odolnosti vůči bolesti pro ni není vhodný výcvik donucovacími metodami, ani hrubým zacházením. Pro úspěšný výcvik je lépe použít motivační metody, v přístupu ke psu pak trpělivost a vlídnost, ale na druhé straně důslednost a rozhodnost. Dospělí jedinci mohou být agresivní vůči ostatním psům, zejména stejného pohlaví. Velmi vhodná je socializace s jinými psy již od štěněte. U některých jedinců je také dobře vyvinutý lovecký pud, takže je vhodné psa zvykat od dětství na ostatní zvířata. Co však je pro psa tohoto plemene nutné - musí mu být dána šance být členem rodiny. Potřebuje lásku, správné vedení (výcvik) a vhodné zaměstnání. Není určen k celodennímu pobytu v uzavřeném kotci nebo na řetěze. Při správném zacházení se z americké akity stane oddaný přítel, milý společník, ale i nesmlouvavý ochránce.

Srst AA se označuje jako dvojitá či patrová = pevná krycí srst + hustá podsada. Během roku je dobré 1x týdně prokartáčovat celého psa po i proti směru růstu. V období línání (2x ročně) je nutné častější kartáčování, aby se pes co nejrychleji zbavil odumřelé srsti. V letním období může k rychlejšímu vylínání pomoci osprchování psa a vyčesání ještě vlhké srsti. Jinak však psy s tímto typem srsti (také akita-inu, shiba a další) není třeba příliš koupat, pokud žijí v čistém prostředí. I když se pes zašpiní třeba od bláta, stačí nechat špínu zaschnout a potom vykartáčovat (většinou ale stejně zaschlá špína spane sama nebo se pes sám vyčistí). Pokud tedy není pes očividně špinavý, není potřeba jej koupat. Snad pouze před výstavou. Pokud se rozhodnete akitu koupat, potom můžete využít následující zkušenosti: Psa je třeba celého namočit (opravdu důkladně) a naředěný roztok šamponu vmasírovat do kožichu, zvláště na znečištěná místa. Pro tento účel lze použít i šamponovací kartáč (gumové hřbílko s hrubými hroty). Nechat šampon chvíli působit za neustálého projíždění srsti (ruční myčka), potom důkladně opláchnout (!) - nevypláchnuté zbytky by citlivé jedince mohly dráždit. Okoupaného psa pečlivě vytřít ručníky a nejlépe i vyfénovat (nebo pročesávat za působení sluníčka).

Další "údržba" - např. pravidelné čištění očí, uší, ošetřování kůže ap., které můžete znát od jiných plemen - vás u americké akity nečeká. Samozřejmě je potřeba dávat pozor a pokud by vašemu psovi začalo "téct z očí", klepal by hlavou (ušima) nebo se začal ve zvýšené míře drbat, je potřeba s tím něco dělat - nejlépe navštívit veterináře.
Zdroj: www.mazlíci.cz